مزایای ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان

///مزایای ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان
مزایای ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان 2018-03-12T13:49:09+00:00

آیا فرد بزرگسالی را می شناسید که از ارتودنسی شفاف برای بزرگسالان استفاده کند؟ احتمال اینکه پاسخ شما مثبت باشد زیاد است زیرا تعداد بزرگسالانی که به درمان برای ردیف کردن دندان هایشان روی می آورند رو به افزایش است. محققان معتقدند که بزرگسالان امروزه در مورد درمان ارتودنسی احساس راحتی بیشتری دارند زیرا تغییرات خلاقانه در این زمینه و مزایای ارتودنسی نامرئی بسیار چشمگیر بوده است. طبق گفته انجمن ارتودنتیست های آمریکا، با وجود آنکه ایده آل ترین زمان برای درمان هنگامیست که بیمار هنوز در سن رشد است، هر سنی می تواند برای شروع درمان مناسب باشد.

تاریخچه ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی دندان از سال 1970 تا 1990 با جزئیات مورد مطالعه قرار گرفت. بنا به گفته دیوید ایوانز در مقاله اش با عنوان “تاریخ دستگاه های ارتودنسی”، اولین بار ایده ارتودنسی نامرئی موثر در سال 1997 با تکنولوژی کامپیوتری سه بعدی و از جنس الاینرهای پلاستیکی شفاف معرفی شد. بیماران ارتودنسی به مجموعه ای از الاینرهای پلاستیکی مشابه نگهدارنده ها مجهز می شوند که در فواصل منظم با جابه جایی دندان ها، الاینرها را تعویض می کنند. این محصول در سال 2000 در اختیار دندانپزشکان آموزش دیده قرار گرفت تا به عنوان تکنیک ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد. این اتفاق نظرات بزرگسالان بسیاری را در مورد مراقبت های ارتودنسی تغییر داد. بزرگسالانی که در مورد استفاده از دستگاه های ارتودنسی متشکل از سیم و براکت تردید داشتند.

مزایای ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی زمانی آشکار شد که تعداد بیماران بزرگسال بیشتری شروع به استفاده از آن کردند. بزرگسالان حالا قادر بودند که ظاهر و عملکرد دندان ها و لبخندشان را بدون تجربه دهانی پر از فلز بهبود ببخشند. الاینرهای جدید می توانند برای خوردن غذا و انجام مراقبت های بهداشتی دهان و دندان برداشته شوند و پس از آن دوباره به جایگاه خود درون دهان بازگردند تا به جا به جایی دندان ها ادامه دهند. نتیجه این فرآیند از دو جهت بسیار خوب بود: اول آنکه بیماران از ظاهر جدید دندان ها اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کردند، دوم سلامت دهان به دلیل دندان های مرتب بهبود می یافت.

دندان های مرتب تر، در شکل و عملکرد سالمتر هستند. باکتری، اسید های میکروبی و ذرات باقیمانده غذا مواردی هستند که به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می انجامند. دندان های مرتب، باکتری کمتری را جذب می کنند زیرا تمیز کردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در آنها راحت تر است. زمانی که دندان ها همپوشانی نداشته باشند، لثه تناسب بهتری با دندانها دارد که نتیجه آن کاهش خطر ابتلا به التهاب است که منجر به بیماری های پریودنتال می شود. بیماری های پریودنتال مسبب بیماری های سیستمیک دیگر هستند. بنابراین دندان های مرتب وصاف نه تنها دهان سالمتری را موجب می شوند بلکه می توانند به داشتن بدنی سالمتر کمک کنند.
مزیت دیگر ارتودنسی اینویزالاین کاهش فرسایش آسیب رسانیست که از عدم تناسب دندان ها با یکدیگر ناشی می شود. دندان ها همانند چرخ دنده های درون یک ماشین هستند: اگر چرخ دنده ها با تناسب در کنار یکدیگر قرار نداشته باشند، شدیدا فرسوده می شوند که به خرابی ماشین می انجامد. دندان ها می توانند در نزدیکی خط لثه ورقه شوند، بشکنند یا دچار فرسایش شوند. استفاده از روش ارتودنسی نامرئی برای مرتب کردن دندان های بزرگسالان می تواند از هزینه گزافی برای بازسازی و درست کردن دندان ها در آینده جلوگیری کند. دندان های با راستای مناسب می تواند فشار را در مفصل آرواره کاهش دهد. دندان های به هم ریخته و ناصاف فشاری غیر طبیعی را بر آرواره وارد می آورند.

ارتودنسی نامرئی؛ نگهداری دندانها برای یک عمر

هدف نهایی همه متخصصین ارتودنسی این است که وضعیت دندانی بیمارشان را برای یک عمر اصلاح کنند. مزایای ارتودنسی شفاف یا نامرئی بسیار فراتر از لبخندی زیباست. ارتودنسی نامرئی در حالی فرصت بهبود وضعیت دندان ها را مهیا می کند که اعتماد به نفس بیمار را نیز به صورت روزمره افزایش می دهد.