اثرات مکیدن انگشت در نوزادان و کودکان

///اثرات مکیدن انگشت در نوزادان و کودکان
اثرات مکیدن انگشت در نوزادان و کودکان 2018-03-13T10:02:29+00:00

مکیدن انگشت در نوزادان و کودکان واکنشی طبیعی است. مکیدن شست، انگشتان، پستانک یا دیگر اشیا ممکن است که باعث احساس امنیت و خوشحالی در نوزادان شده و به یادگیری جهان اطرافشان کمک کند. کودکان نوپا ممکن است برای تسکین خود و کمک به خواب راحت تر انگشتانشان را بمکند. مکیدن انگشت در کودکان موجب ناهنجاری های دندانی می شود که ممکن است در سالهای آتی نیاز به ارتودنسی داشته باشند. ارتودنسی اطفال معمولا در بین کودکانی شایع تر است که عادت به مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک دارند.چگونه مکیدن انگشت در نوزادان بر دندانهایشان تاثیر می گذارد؟پس از بیرون آمدن دندان های دائمی، مکیدن پستانک یا انگشت ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای رشد مناسب دهان و راستای دندان ها شود. همچنین ممکن است تغییراتی را در سقف دهان ایجاد کند. اثرات مخرب پستانک ها همانند مکیدن انگشت در نوزادان و شست است، اما ترک کردن پستانک برای کودک راحت تر است.
شدت مکیدن انگشت کودک فاکتوریست که مشخص می کند آیا مشکلات دندانی برای کودک رخ خواهند داد یا خیر. اگر کودک تنها شست خود را درون دهان قرار دهد، احتمال آنکه دچار مشکل شود کمتر از زمانیست که به شدت شستش را بمکد. کودکانی که به صورت مداوم مشکل مکیدن شست دارند، حتی در دندان های شیری هم دچار ناهنجاری دندان یا مال اکلوژن می شوند.

چه زمانی کودکان از مکیدن شست دست می کشند؟
کودکان معمولا بین سنین دو تا چهار سالگی یا زمان بیرون آمدن دندان های دائمی از این کار دست می کشند. اگر متوجه تغییراتی در دندان های شیری کودک شده یا نگران مکیدن انگشت شست او هستید، حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

چطور می توان از مکیدن شست توسط کودک جلوگیری کرد؟

  • کودک را برای عدم مکیدن شست تشویق کنید.
  • کودکان به دلیل احساس عدم امنیت یا نیاز به تسلی، شست خود را می مکند. بر اصلاح دلیل تشویش کودک تمرکز کنید و محیط آرامی را برایش فراهم کنید.
  • کودکان با سنین بالاتر را در انتخاب روش جلوگیری از مکیدن انگشت شرکت دهید.
  • دندانپزشک می تواند کودک را تشویق کرده و برایش توضیح دهد که در صورت عدم توقف چه مشکلاتی برای دندانهایش رخ خواهد داد.
  • اگر این پیشنهادات با موفقیت همراه نشدند، با بستن شست یا پوشاندن جوراب به دست کودک، اهمیت موضوع را به او یادآوری کنید. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی ممکن است داروی تلخی را تجویز کنند تا روی شست را بپوشاند یا اینکه از دستگاهی برای دهان استفاده کنند.